A- A A+

Kampania "Dokumenty zastrzeżone"

Jest to akcja realizowana przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i we współpracy z Policją oraz Federacją Konsumentów. Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości. Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa. 
 
 
 
 
Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafia do banków firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie. System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.
Materiały akcji zostały wzbogacone o nowy projekt Związku Banków Polskich, pn. „System Zastrzegania Kart”. System ten pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. By zastrzec kartę wystarczy tylko zadzwonić pod numer telefonu 828-828-828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych 24 godziny na dobę , 7 dni w tygodniu. Jedynym kosztem ponoszonym przez użytkownika jest koszt połączenia, zgodny z tabela opłat jego operatora..

Więcej o Kampanii na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl

 

DO GÓRY